Svojšický Podzim 2022

Tak jaký byl Svojšický Podzim 2022?

Tak trochu deštivý, ale nakonec snad vydařený.

10.9.2022 přesně ve 13:00 zahájila pardubická skupina Country Colaps již 22. ročník festivalu Svojšický Podzim. Kapela byla letos posílená o Olinku Březinovou, která nastoupila do Country Colapsu během prázdnin a obohatila nás tak jak o vokál, tak i o housle.

Následovala skupina KoYoTi. Vlastně to vypadalo, že se na pódiu moc nezměnilo, protože z Colapsu hraje v KoYoTech nejen Majk a Drn, ale nově také právě zmiňovaná Olča. Ty doplnila rtyňská sekce kapely KoYoTi, lídr kapely Petr Kaněra, Pája Volf a Petr Ilchman. Během vystoupení se sice snesl na svojšický areál ohlušující déšť, ale ten naštěstí brzy pominul a kapela odehrála bez přerušení.

SP 2022 024

 

Následovala skupina Hudlaři. Kapela, která přijela do Svojšic z Brna a Svojšického podzimu se zúčastnila poprvé, si vystoupení zjevně užila a užili si ho i diváci. Dalším nováčkem na svojšickém pódiu byla středočeská skupina Grey Smoke. Ta obohatila Svojšický Podzim o sérii trap-swingových písniček. Naopak moderní country přivezl již podruhé do Svojšic Ladislav Rylich se skupinou Daniels.

Se zbrusu novou kapelou přijel po několika letech René Racek Matlášek. Již název kapely Racek a DRUHÁ KÁVA napovídá, že kapela přistupuje ke svým vystoupením s jistou nadsázkou. Diváci mohli slyšet Rackovy písničky z éry skupiny Marod, ale i některé nové skladby.

SP 2022 063

Následovala skupina RUMTORÁD - Libčice nad Vltavou. Nevím, jak hodně ve skutečnosti holdují rumu, ale pokud ano, tak na výkonu to nebylo znát. Z nedalekých Pardubic přijela skupina NAKOPR. Ti se Svojšického Podzimu zúčastnili poprvé, ale většina jejich členů tu již hrála v jiných sestavách. Příjemná folková muzika, která dala letošnímu ročníku svěží nádech.

Tradičním zástupcem trampských kapel je pardubický T-Qartet. Během jejich vystoupení se opět strhl pořádný déšť, ale naštěstí netrval dlouho a diváci se měli kam schovat. Kapela předvedla opravdu kvalitní výkon a jistě potěšila všechny milovníky tradiční trampské písničky.

SP 2022 101

Trochu strastiplnou cestu měla do Svojšic skupina B.P.T. Zlín. Nakonec však všichni dorazili do Svojšic v pořádku. Skupina ve Svojšicích sklidila již několik vavřínů a ani letos tomu nebylo jinak. Po několika letech přijela do Svojšic skupina Dřeváci ze Slaného. Ta potěšila diváky především vlastními country písničkami.

Třetím zástupcem tradiční trampské hudby a další již tradiční účastník Svojšického Podzimu byla skupina Chrpa – Chrudim. Jejich provedení písničky Vdovy z Cordoby bylo opravdu úchvatné, včetně tanečního vystoupení Tomáše Kláska.

Festival postupně vrcholil a ještě před vystoupením hosta letošního ročníku, brněnské skupiny Poutníci, stanula na pódiu skupina Camna z Litoměřic. Kapela se v minulém roce umístila na druhém místě a ani letos diváky nezklamala.

SP 2022 131

Po dvacáté hodině pak nastal čas pro vystoupení hosta Svojšického Podzimu 2022, legendární skupinu Poutníci Brno. Poutníci hrají již od roku 1970 a mnohokrát se zúčastnili i legendárních festivalů Svojšický Slunovrat. Od loňského roku hraje kapela v novém složení, kdy na banjo vystřídal  Petera Mečiara Petr Vošta, na mandolínu hraje Jan Máca, kytarista a zpěvák Jakub Bílý a služebně nejstarší Poutník Jiří Pola – Karas, kontrabasista a kapelník. Krom tradičních poutnických hitů mohli diváci ve Svojšicích slyšet i několik písniček z nové desky Poutníků a také poutavou exhibici Petra Vošty na banjo.

SP 2022 145

Poutníci si vysloužili i několik přídavků. Po jejich vystoupení již přišel čas na vyhlášení výsledků diváckého hlasování. Diváci svými hlasy nakonec rozhodli o následujícím pořadí kapel:

1. místo: B.P.T. - Zlín
2. místo: CAMNA - Litoměřice
3. místo: CHRPA – Chrudim

SP 2022 156

Svým slovem doprovázela celý festival osvědčená dvojice moderátorů Martin „Drn“ Nýdr a Radek Ujčík „Tučňák“. Tomu se sice ke konci již trochu motal jazyk a nohy, ale konec dobrý, všechno dobré. O zvuk se již tradičně perfektně postaral Lukáš Faltus - Ášek music.

Po finálovém vystoupení skupiny B.P.T. Zlín se většina návštěvníků přesunula do Hospůdky v areálu, kde pokračovala volná zábava a jamování především v režii skupiny Hudlaři a Country Colaps. Hrálo a tančilo se do pozdních nočních hodin.

SP 2022 169

Patrně předpověď nepříznivého počasí a trochu nejistá doba měla vliv na poněkud slabší diváckou návštěvnost, ale věříme, že se situace v budoucnu zlepší a příští rok se nás ve Svojšicích sejde více.

© Tomáš Majk Vyhnálek

Dnešní den

Svátek má: ,
zítra: .

Příští vystoupení

Naše poslední CD

Naše odkazy

facebook fanklub

folktime

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Bandzone.cz

Novinky e-mailem

Přihlášení

Nejnovější fotografie

48_FTP_Horni_Jeleni_14
48_FTP_Horni_Jeleni_14
48_FTP_Horni_Jeleni_01
48_FTP_Horni_Jeleni_01
Mala_Losenicei_06
Mala_Losenicei_06
Mala_Losenicei_04
Mala_Losenicei_04