Svojšický Podzim 2021

I v letošním roce jsme trochu s obavami sledovali vývoj pandemie coronaviru, ale přesto jsme věřili, že 21.ročník Svojšického Podzimu se bude smět uskutečnit bez omezení. Stejně jako v minulosti, i letos jsme měli štěstí nejen na to, že jsme mohli festival bez obav uspořádat, ale i na počasí.

A tak 11. září úderem 13. hodiny mohla pořádající skupina Country Colaps - Pardubice zahájit festival Svojšický Podzim 2021. Po vztyčení festivalové vlajky a přivítání obou moderátorů Martina "Drna" Nýdra a Radka "Tučňáka" Ujčíka následovalo zhruba půlhodinové vystoupení této kapely, která je nedílně spjata se Svojšickým Podzimem od jeho založení.

Jako první soutěžní skupina vystoupilo DUO TORNÁDO ve třech - Malý Chlumec. Duo Tornádo: Marcela Plšková a Iveta Tornádo Eliášková doplněné o basistu Milana Čombeho Lhotského neúčinkovalo ve Svojšicích poprvé a přineslo divákům energicky zahrané trampské písničky se skvělým vokálem.

svojsicky podzim 2021 40

Nováčkem nejen ve Svojšicích byla začínající skupina ŠUTR BAND - Bílý Kámen. Skupina dohromady hraje něco málo přes rok a účinkování na Svojšickém Podzimu pro ni jistě bylo velkou zkušeností.

S tradičním bluegrassem přijela do Svojšic skupina MODRÝ KŠANDY - Sány u Poděbrad. Některé její členy ve Svojšicích známe již z jiných seskupení a vždycky divákům Svojšického Podzimu přináší kvalitní hudební provedení a nejinak tomu bylo i s vystoupením skupiny Modrý Kšandy.

Skupina MEZIMĚSTO naopak ve Svojšicích byla poprvé. Přesto jejího lídra Ondru Podeszwu mohli diváci v minulosti vidět ve skupině Balzamína, nebo PidiLidi. Kapela MeziMěsto vznikla na podzim r. 2015 a staví na Ondrově autorské tvorbě a snaží se o moderní podobu folkové hudby.

Dalším nováčkem na svojšickém pódiu, přesto již zkušenou kapelou, je litoměřická skupina CAMNA. Kapela Camna hraje převážně styl country, folk a bluegrass, dále pak skotské a irské tradicionály a to opravdu neotřelou formou, která diváky baví.

svojsicky podzim 2021 79

Naopak tradičním účastníkem Svojšického Podzimu je skupina KoYoTi - Rtyně v Podkrkonoší. Letos sice bez výrazné postavy této skupiny a vynikajícího hráče na foukací harmoniky Páji Volfa, přesto v plné formě a nasazení.

Zástupcem tradiční trampské hudby byla skupina B.P.T. - Zlín. Tento sedmihlavý sbor s propracovanými vokály dokázal, že trampská písnička ještě má co říct a že se divákům Svojšického Podzimu líbí.

svojsicky podzim 2021 116

Naopak moderní folk a country přinesly následující dvě skupiny. ALEŠ POKORNÝ & HOSTÉ - Praha byl pro většinu diváků absolutní neznámou a příjemným překvapením. Folk-rockový kvartet s vlastní tvorbou a skvělou interpretací zanechal ve Svojšicích dobrý dojem. Stejně tak skupina DANIELS - Beroun, složená ze zkušených hudebníků, která zahrála několik známých hitů moderní country a zaujala především charizmatickým projevem kapelníka Ládi Rylicha.

The Bluegrass Friends, The HILLBILLIES a letos 9. Illinoiský string band - to je výčet kapel, které do Svojšic přivezl David Koucký. Vynikající hudebník, jehož hlavním hudebním zaměřením je Old Time music a tou na první pohled žije on i celá kapela.

svojsicky podzim 2021 151

Folková kapela HŘÍCH hrající vlastní tvorbu z dílny Martina „Sama“ Lukáška, v čele s vynikající zpěvačkou Evou Vlasákovou, je v posledních letech bezesporu miláčkem publika. Od roku 2019 nasbírala již řadu ocenění, jako například první místo Porty v Oblastním kole Vysočina ve Vlasenici, tak i Portu diváckou. Ve Svojšicích účinkovali potřetí a věříme, že ne naposled.

Tím skončila soutěžní část festivalu a přišel čas na vystoupení hlavního hosta Svojšického Podzimu 2021 - skupinu  KANTOŘI z Nového Bydžova. Kantoři působí na folkové scéně neuvěřitelných 51 let. Svojí vysokou interpretační úrovní se kapela zařadila mezi hudební stálice. Skupina je zaměřená převážně na evropskou lidovou hudbu se zvukovými kombinacemi houslí, příčné flétny, akustické a elektrické kytary. Kromě využití historických nástrojů se nebojí ani využití moderních hudebních prvků.

svojsicky podzim 2021 172

Během vystoupení Kantorů došlo k sečtení hlasovacích lístků a vyhlášení tří nejlepších skupin:

  1. místo: B.P.T. - Zlín
  2. místo: CAMNA - Litoměřice
  3. místo: HŘÍCH - Kolín

I v letošním roce jsme bohužel museli oželet tradiční country bál, který nám mimořádná coronavirová opatření neumožnila uspořádat. Naštěstí to bylo prakticky jediné omezení, které nám to přineslo. Po ukončení festivalu následovalo společné jamování muzikantů, kteří to táhli až do brzkých ranních hodin a které již patří ke koloritu Svojšického Podzimu, kdy řada muzikantů přijíždí již v pátek, aby si společné jamování užili.

svojsicky podzim 2021 200

Velký dík patří dlouholetému zvukaři Svojšického Podzimu - Lukáši Faltusovi "Ášek Music", oběma moderátorům, kteří baví diváky mezi vystoupeními jednotlivých skupin a také všem divákům.

Za pořadatele Tomáš "Majk" Vyhnálek

Dnešní den

Svátek má: ,
zítra: .

Příští vystoupení

Naše poslední CD

15 let

Naše odkazy

facebook fanklub

folktime

rajce.net | místo pro vaše fotografie

Bandzone.cz

Novinky e-mailem

Přihlášení

Nejnovější fotografie

Countrybal_Ronova_nad_Doubravou_03
Countrybal_Ronova_nad_Doubravou_03
Jamovani_2024_03
Jamovani_2024_03
Countrybal_Ronova_nad_Doubravou_02
Countrybal_Ronova_nad_Doubravou_02
Jamovani_2024_08
Jamovani_2024_08