Myslím, že se psal rok 1982, kdy jsem se , tenkrát na Portě v Plzni, rozhodla, že už na festivaly, jako divák, jezdit nebudu. Moc lidí, moc hluku, z muziky si pro "kecání" okolí neužijete nic a vůbec .... Léta jsem to dodržovala. Sem tam jsem na nějaký festival jela jako fotograf, nebo doprovod nějakého interpreta, ale jako divák nikoli. Letos jsem dostala pozvánku jako porotce na 42. F.T.P Horní Jelení, tak jsem zabalila kytaru a foťák, před odjezdem jsem si pečlivě "vygůglila" na You Tube soutěžní kapely, to abych věděla předem do čeho jdu, a plna zvláštní nerozhodnosti jsem vyrazila. A nelitovala jsem. Pominu-li hafo úžasných známých i méně známých kamarádů, kteří mne při mém příjezdu nadšeně uvítali, musím přiznat, že organizace perfektní, lidí tak akorát a vesměs ukázněných, vstřícných naslouchání skvělé muziky a pečlivých při hodnocení muzikantů v rámci divácké poroty.
V pátek byl slavnostně zapálen oheň a vztyčena festivalová vlajka a pak už se přítomní muzikanti sesedli na několika místech a zpívalo se skoro až do svítání a to pěkně pospolu, jak to má nejlépe na akcích s trempskou písničkou být. Kdo chtěl, navštívil v průběhu víkendu expozici Mobilního trempského muzea, která byla tentokrát opravdu skvěle uspořádána v blízkém hangáru.
V sobotu ráno se sešla porota. Musím přiznat, že uskupení poroty- moje maličkost, Sáša Prokeš Samotář, Petr Skalický z CARRAMBY– Kolump, Jelen z Ostravské kapely Šíny a Honza Španěl jsme si fakt sedli. Pracovalo se nám moc dobře a vesměs jsme se shodli ve všech názorech na vystupující kapely.
Věřte, že hodnocení bylo velmi těžké, neb účastnici byli skvělí a rozhodnout o vítězi a nikomu neublížit , byl opravdu oříšek. Ale zvládli jsme to. O přestávce se celá porota zvedla a šla na pódium také zahrát. No úspěch byl a velký! Přítomné kapely trochu brblaly, jak je to nespravedlivé, že ony poctivě cvičí, trénují a věnují přípravě na vystoupení hromadu času a tady se porota zvedne a bez přípravy zahraje jakoby spolu hrála léta... No jo ... kdo umí ten umí... Jako hosté vystoupili kapela F.T.PRIM Brno a Tulák Charlie z Prahy, který zároveň získal cenu za nejstaršího účastníka festivalu.
Cenu za účastníka z největší dálky si odvezla do Švýcarska Lilly Pavlak. No a nejmladším účastníkem bylo miminko a to tak malinkatý, že si fakt nepamatuji kolik mu bylo dní. Co napsat na závěr? Měla jsem obrovskou radost z této akce a to hlavně proto, že trempská písnička žije dál. O tom totiž tenhle festival je! Zachovat tuhle část naší kultury co nejdéle a nejlépe, získávat nové fanoušky a následovníky pro tento specifický druh hudební historie našeho národa a pokračovat dokud to půjde. Za to patří organizátorům tohoto festivalu velký dík. A já vím, že pokud mi čas a síly dovolí, tak se budu na tento festival s láskou vracet a to i jako divák.
A výsledky? Na prvním místě se bezkonkurenčně umístila kapela BRZDAŘI Olomouc. CHRPA Chrudim obsadila druhé místo a plus získala cenu za nejlepší interpretaci staré trempské písně, Její provedení "Kosího foxu" bylo dokonalé. Třetí příčku obsadilo rodinné uskupení OTISK z Nového Rychnova následované MEDVĚDY z České Třebové. Páté místo bylo uděleno kapele CHOROŠI ze středočeského kraje a šesté COUNTRY COLAPSU z Pardubic. Sedmičku si odnesla kapela T_QARTET z Pardubic a poslední příčku obsadila skupina CAMNA z Litoměřice. Tato kapela není zrovna trempská, přesto se s povinnou písní poprala srdnatě a rozhodně měla úspěch ať již změnou žánru ostatních písní či zcela bezkonkurenční foukačkou Vlasty Chovanečka, který za svůj výkon získal cenu poroty za nejlépe zvládnuté ovládání hudebního nástroje. Za nejlepšího hudebníka byl vyhlášen Tomáš Vyhnálek z Country Colapsu a to zcela právem. Ono hrát kontrabas a k tomu zpívat a nikdy se nesplést v rytmice je pro basáka velké umění. Za nejlepší vlastní trempskou písničku si cenu odnesli Choroši. Jejich "Cancák" byl dokonalou ukázkou pochopení fenoménu jménem tremping a to přesto, že klici jsou mladí a vzhledem k tomu, jací jsou víteční muzikanti, toho po těch lesích ještě moc nenachodili. Takto textově a obsahově dokonalá skladba by si zasloužila šíření k táborákům jako sůl. Cenu za nejlepšího zpěváka si odvezl Karel Kreuz zvaný Čárlí z kapely Medvědi.
Tak za rok zase! T.S.Stani