Zobrazení: 7617

Nedílnou součástí našeho kalendáře je Festival trampské písně v Horním Jelení, tentokrát již 39. a pro nás 12. v řadě. Jak je již dlouholetou tradicí, proběhl ve dnech 23. - 25. května.

Festival byl zahájen pátečním zapálením ohně na koupališti, kde se představily posluchačům kapely, které se následně účastnily sobotního soutěžního maratonu v sokolovně. Celé páteční odpoledne a večer provázely přeháňky (jak je také již dlouholetou tradicí) a taky se vystoupení u ohně vzalo trochu hopem a každá kapela se představila pouze dvěmi písničkami. Country Colaps hrál jako druhý a hned po něm přišla řada na KoYoTy. Zkrácený program vystoupení jsme si však vynahradili pod stanem u "Medáčků" kde jsme to společně s KoYoTy a dalšími muzikanty parádně rozbalili a hráli až do hluboké noci.

29ftp 2

 

V sobotu v 10:00 hodin byla zahájena soutěžní přehlídka kapel, která byla rozdělena na dopolední a odpolední předkola. Bohužel účinkujících nebylo tolik jak bylo zvykem v minulých ročnících, přesto panovala jako vždy výborná atmosféra a to i přes občasné přeháňky které se střídaly s nádherným slunečným počasím.

Polední přestávku jsme věnovaly na zahrádce naší oblíbené restaurace k rozehrání a přezkoušení repertoáru a pak jsme již spěchali na druhé odpolední předkolo. Country Colaps vystoupil jako poslední účinkující, a přesto že se nám vystoupení podařilo, na postup do finále to nestačilo. Evidentně nám chyběl Jeff se svým banjem který musel bohužel do práce.

29ftp 1

Letos se diváci i porota ve složení: Helena "Lilly" Mandysová, Věra "Medvědica" Boháčová, Milan "Ranč" Belza, Karel "Windy Bill" Venzara a předsedou poroty Bohumilem "Šedivkou" Röhrichem shodli na kvalitě kapel, divácké hlasy tedy jen utvrdily kapely v jejich postupu. Do finále postoupilo šest skupin.

Finálový večer zahájil trampský písničkář Vojta “Kiďák“ Tomáško, který nejen, že zahrál spousty svých písniček, ale také velice bavil sál svými historkami ze života. Po několika přídavcích přišla řada i na soutěžní skupiny.

Kapely, vokalisté, instrumentalisté a jejich umístění:

Nejlepším zpěvákem byl jmenován Radek "Red" Tížek z kapely LaPeFa
Nejlepším hudebníkem Dan Bednář z kapely Dřeváci
Nejlépe zahranou písní do 50. let byla píseň "U řeky Zambezi" kapely Marod
Nejlépe zahranou písní z vlastní tvorby byla píseň "Dík za ten víkend" kapely Choroši
Divákům se nejvíce líbila rodinná kapela Marod z Ostravy

Vítězné pořadí kapel:

  1. BPT Zlín
  2. LaPeFa Brno - Choceň
  3. Marod Ostrava
  4. Choroši - Střední Čechy
  5. Dřeváci - Slaný
  6. KoYoTi - Rtyně v Podkrk., Pardubice

Nejmladším účastníkem festivalu byl vyhlášen teprve sedmi měsíční Simonka Uhlířová ze Sezemic
Nejvzdálenější byla kamarádka Dáša Bradáčová z Chicaga
Zájezd vyhrál a do Španělska se rozjede Luboš Vejmola, basák kapely MAROD.

Celý sobotní program bravurně konferovali kamarádi Martin "Drn" Nýdr a Karel "Krakonoš" Kyncl. O Výborný zvuk jak před mikrofony tak i za nimi se také již po 12. v řadě postaral kamarád Lukáš "Ášek" Faltus.

Festival měl i své tradiční doprovodné akce, jako například expozici mobilního trampského muzea českých a slovenských trampů. Tradičně byl po celou sobotu přístupný i archív trampských písní a archív současných i minulých, českých i slovenských trampských osad.

Celý festivalový maraton byl zakončen v neděli v deset hodin na koupališti spuštěním festivalové vlajky. Prostě jsme v Horním Jelení prožili další báječný víkend a určitě nebudeme chybět na příštím 40. ročníku.