Již při příjezdu na koupaliště v Horním Jelení bylo znát, že letošní účast na Festivalu trampských písní nebude tak silná jako v minulých ročnících.  Jako první z kapely jsme dorazil 27.5. do Horního Jelení já s Vojtou. Protože již několik dní pršelo (jak bývá na Jelení zvykem), bylo nutné nejdříve postavit stan a zachovat co nejvíc suchého oblečení. Mezitím dorazila Jitka s oběma vnuky a Dědek je následoval. Když už všechny stany stály, dorazil i zbytek kapely - Blendy a Jeff. Přesto, že to vypadalo, že déšť trochu ustane, tak se těsně před zapálením ohně pěkně rozpršelo a vydrželo to po celý zbytek večera.

Festivalové teepee

     Přesto, že hraní u večerního ohně některé kapely vzdaly, většina, tedy i my,  zahrály. Kupodivu bylo i pro koho. Trochu jsme měli strach, že déšť většinu posluchačů vyžene, ale naštěstí tomu tak nebylo. Po třech písničkách, které jsme si odehráli, jsme přeci jenom zalezli do stanů. Blendy musel v sobotu do práce a tak spolu s Jeffem jeli domů a my s dětmi šli spát.

     V sobotu ráno jsme doufali, že vysvitne sluníčko. Bohužel tomu tak nebylo, ale naštěstí nepršelo. Uvařili jsme si snídani a kolem půl desáté se vydali do sokolovny na první předkolo. Toho se zúčastnily skupiny: Domüno - Česká třebová, Půl-ka - Choceň, Marod - Ostrava, T.K. Duha - Čebín, Struna - Hronov a Přístav - Brno. Musím říct, že mě se nejvíc líbil Přístav, na kterém bylo vidět, že všichni muzikanti kapely hrají s velikou chutí.

Přístav - Brno

     Během polední přestávky si děti šly trošku zdřímnout a samozřejmě jsme nezapomněli na oběd. Na odpolední druhé předkolo jsme proto dorazili s malým zpožděním. Ve druhém kole zahajovala skupina B.P.T. - Zlín, následovali Trepka - Nejdek, Chrpa - Crudim, Charlieho nešťastí - Ivanka pri Dunaji, Co dům dal - Choceň a Kamion - Trnava. Ve druhém kole se mi nejvíce líbili Trepka a zábavné vystoupení Charlieho nešťastí. Pak již přišla řada na nás. Zahájili jsme naší představovací písní Začni hrát. Přesto, že jsme se připravovali dostatečně a i výběr písní se nám snad povedl, ani letos jsme se nevyvarovali chyby. Tentokrát padl černý Petr na Jeffa, který se ztratil v textu druhé písničky Vlak půlnoční. To ovlivnilo i zbytek vystoupení, ve kterém nám chyběla potřebná jistota. Přesto si myslím, že soutěžní písnička do padesátých let Osm trampů s dýmkou se nám docela povedla. Bohužel postup do finále to už nezachránilo. Rozloučili jsme se písničkou Plácek v údolí.

Zase Colaps

     Po vyhlášení postupujících kapel odjeli Dědek a Blendy s Jeffem domů. Já s Jitkou a dětma jsme zašli na večeři, vzali dětem spacáky a vrátili se na finále.  Večerní program zahájili v 19. hodin hosté Roháči z Lokte nad Ohří. Po skončení hostů se rozběhlo již naplno finále. To skončilo kolem 23. hodiny. Po jeho skončení  jsme s ohledem na děti šli spát. Mezitím porota a diváci usilovně rozhodovali o výsledcích festivalu. Nakonec se rozhodlo takto:

1 - Přístav z Brna
2 - Chrpa z Chrudimi
3 - BPT ze Zlína
4 - Trepka z Nejdku
5 - Marod z Ostravy
6 - Co dům dal z Chocně
7 - TK Duha z Čebína
8 - Charlieho neštěstie z Ivanky při Dunaji
9 - Domüno z České Třebové.

Cenu diváků z rukou starosty města Horního Jelení pana Tupce převzala skupina Co dům dal z Chocně.
Porota udělila cenu i nejlepšímu zpěvákovi a tím byl Aleš Macků ze skupiny Přístav Brno. Také z této skupiny byl vyhodnocen nejlepší muzikant, kterým byl kytarista Víťa Buriánek.
Cenu za nejlépe zahranou píseň obdržela skupina Chrpa, která brilantně zahrála Včeličkovu píseň „Hej trampové a piráti".
Nejlepší písní z vlastní tvorby byla vyhlášena píseň „Kraj vlaštovčích hnízd" v podání Trepky z Nejdku.
I hosté a nejen oni si pochvalovali zvukaře, kterým byl již tradičně osvědčený Lukáš Ášek Faltus z Kunčic u Letohradu.
O mluvené slovo se během festivalového maratonu postarali kamarádi Ota Tíno Kolář ze Sezemic a Drn.

     Slavnostní zakončení festivalu. T.K. Duha

     V neděli ráno nás konečně přivítalo sluníčko. Nezbývalo než dosušit co se dá, trochu posnídat a sbalit. V 10,00 hod dopoledne byl festival zakončen slavnostním stažením festivalové vlajky s oznámením termínu příštího, již 37. ročníku festivalu, který v roce 2012 proběhne ve dnech 25. – 27. 5.

www.kftp.cz