10.4.2010 jsme se zúčastnili Podorlického kola Porty. To se jako každý rok uskutečnilo ve Sdruženém klubu Rabštejn v Kostelci nad Orlicí. Tam jsme dojeli krátce před polednem a tak hned po zaregistrování jsme se vydali hledat nějakou hospůdku, kde bychom se mohli naobědvat. Po loňské zkušenosti, kdy jsme našli jenom pizzerii, jsme se raději informovali, ale jak se ukázalo nájit v sobotu v Kostelci hospodu, kde se vaří, je opravdu problém. Nakonec jsme uspěli v jednom hotelu nedaleko náměstí. Kromě nás a dalších dvou skupin, které také přijely na Portu, tam nebylo živáčka. Tím jsme zřejmě překvapili kuchaře, protože oběd se nám protáhl až do jedné hodiny, kdy měl festival začít. Tím pádem jsme prošvihli jak úvod, tak první skupinu Chvíle z Hronova. Zato Šakali Olomouc jsme stihli. Po jejich výkonu jsme si museli zajít na panáka. Potom jsme se už pomalu začali připravovat na naše vlastní vystoupení. Po Šakalech stanul na pódiu Jan Navrátil a podstatně očesaná sestava skupiny Nevíme nic. Potom přišla řada také na nás.

Porta_2010_07

     Blendy v klidu dopil svoje pivo, naladili jsme nástroje, trochu i hlasy a šli na to. Letos jsme nesázeli tolik na vlastní tvorbu, ale vybrali si písničky, které nás opravdu baví. Na úvod jsme dali vlastní Začni hrát, dál pak písničku skupiny Paběrky Vzpomínka na březen, pěknou odvazovku s textem Marko Čermáka Rocky Top a na závěr vlastní písničku do Autorské Porty - Nezapomínej.  Žádných závažných chyb jsme se snad nedopustili a tak jsme si to v celku pěkně užili.
     Do přestávky jsme ještě zhlédli vystoupení skupiny Věneband  a písničkáře Miloše Volfa. Po krátké přestávce pokračoval maraton vystoupením skupiny Gloriet  a výborného písničkáře Jardy Čížka. To už bylo znát, že přituhuje a atmosféra i kvalita účinkujících stoupá. Dalším účinkujícím byla bezesporu vynikající skupina Špunt z Přerova. Po vcelku nezajímávém vystoupení Jany Štěpánkové, rozjitřila atmosféru v sále klubu Rabštejn hradecká bluegrassová skupina Blue hat.

Blue hat

     Velmi příjemně mne překvapila skupina Kamion z Hronova. Velice pěkné vlastní písničky ve stylu country, zdůrazněné propracovaným vokálem, posunuly tuto kapelu dle mého názoru o třídu víš. Jako další vystoupilo duo Talisman v čele s bývalým kytaristou skupiny Pádlo Petrem Juráškem. Kluci předvedli opravdu profesionální výkon podpořený perfektním zpěvem, ale bohužel porušili pravidla Porty tím, že se přihlásili do dvoupředkol a tak je porota neklasifikovala. To však nevadilo divákům a právem si vysloužili druhé místo v Divácké Portě. Závěr patřil již vcelku profláklé skupině Hluboké nedorozumění. Pro mě to byli favorité na postup do finále,  jenže porota to viděla trochu jinak.

     Po hlavním soutěžním programu následovala hodinová přestávka, kterou jsme využili k mírnému občerstvení a také jsme si trochu zahráli v místním výčepu. Od 19:00 hod bylo na řadě vystoupení hosta - pardubické skupiny Marien.  Během toho proběhlo i ve třech blocích vyhlašování výsledků. První vyhlašování Divácké Porty jsme bohužel nestihli, protože jsme čekali na kozultaci s porotou. Zbytek koncertu Marien a vyhlášení hlavních cen porty jsme už stihli.

Vítěz - skupina Špunt

Oficiální výsledky:

Autorská Porta: 1. místo Věneband postup do Ústí nad Labem
2. místo Špunt postup do Ústí nad Labem
3. místo Gloriet
Interpretační Porta:   1. místo Špunt postup do Řevnic
2. místo Věneband postup do Řevnic
3. místo Hluboké nedorozumění
Divácká Porta: 1. místo Kamion 43 bodů
2. místo Talisman 27 bodů
3. místo Chvíle 27 bodů
Ocenění poroty: Hluboké nedorozumění za pokus o humor v písni Natržená
Ocenění Poroty: Jena Věnečková za přesvědčivou interpretaci